Правила въезда украинцев в Черногорию

– паспортний документ

В’їзд в Чорногорію можливий за:

– дійсним біометричним чи небіометричним закордонним паспортом, а також його копією;

– внутрішнім паспортом у формі книжки чи id-картки, а також їх копіями;

– дітям до 18 років за свідоцтвом про народження.

! У разі виникнення будь-яких проблем при в’їзді із недійсними чи відсутніми документами, можете скористатися опцією – прямо на кордоні у поліції попросити про тимчасовий захист чи притулок (azil). В такому випадку, громадян України мають пропускати із наявними документами.

! Якщо у вас є закордонний паспорт, який закінчив свою дію, ви можете його продовжити, за новим тимчасовим порядком, в будь-якому українському Посольстві чи Консульстві до моменту в’їзду в Чорногорію.

– COVID документ

Для в’їзду до Чорногорії не потрібно підтвердження вакцинації або тесту, в’їзд вільний.  

– в’їзд з тваринами

За інформацією Посольства в’їзд з тваринами дозволяється із будь-якими наявними документами на тварину або без таких.

 Правила проживания украинцев в Черногории

1) звернутися за отриманням тимчасового захисту в Чорногорії.

1. Під дію тимчасового захисту в Чорногорії підпадають всі громадяни України, а також інші окремі категорії.

! Іноземці з посвідками на тимчасове/постійне проживання в Україні під дію тимчасового захисту не підпадають. Для такої категорії осіб є дві можливості – або оформити тимчасовий захист для дитини чи іншого з подружжя і після цього подати заяву як возз'єднання родини або подавати заяву на притулок (azil). 

2. На тимчасовий захист можна податися в незалежності від дати в’їзду і строку перебування в Чорногорії. Можна податися якщо ви реєструвалися / не реєструвалися як турист, якщо ви вже подавали документи на боравак чи притулок. Жодних обмежень, подаватися можуть всі.

3. Строк дії тимчасового захисту – один рік з можливістю його продовження.

4. Права, гарантії та можливості:

1) охорона здоров'я (безоплатна медицина в державних установах);

2) початкова та середня освіта (лише школа, дитячі садки не входять);

3) робота;

4) возз'єднання родини;

5) право подати заяву про міжнародний захист (притулок, azil).

! Детальніше щодо цих прав та як ними скористатися – дізнавайтесь у кризисних штабах допомоги українцям.

5. Жодних обмежень, в тому числі у праві вільного пересування по країні та зміні місця проживання/роботи немає. Ви можете в будь-який час повернутися в Україну (тимчасовий захист автоматично припиняє дію). Ви можете також вільно виїжджати за кордон, але перед поїздкою ви маєте повідомити Міністерство Внутрішніх Справ Чорногорії щодо причин та тривалості такої поїздки.

6. Процедура. Необхідно звернутися до обласних підрозділів Міністерства Внутрішніх Справ Чорногорії з усіма наявними документами за місцем свого перебування. Всі особи від 18 років подають заяви індивідуально, батьки додатково подають заяви на своїх дітей до 18 років. Після подання заяви проводиться фотографування та зняття відбитків пальців, та видається підтвердження щодо звернення за отриманням тимчасового захисту. Далі встановлений строк до 30 днів, для проведення перевірок, передбачених законодавством. Після отримання позитивного результату перевірки особам видається довідка на один рік про отримання статусу іноземця, що знаходиться під тимчасовим захистом в Чорногорії.

! З підтвердженням щодо звернення за отриманням тимчасового захисту а також довідкою про отримання тимчасового захисту ви звертаєтесь до відповідних інституцій щодо реалізації гарантованих прав (до лікарні, школи, тощо).

! Всі особи, хто не має закордонного паспорту, мають попередньо звернутися до Посольства за отриманням тимчасового документу особи.

! Перш ніж звертатися напряму до Міністерства ми радимо спершу звернутися до кризисних штабів допомоги українцям, де вам буде надана вся інформація, а також де ви можете заповнити заяву та зробити копії своїх документів, для прискорення проходження процедури у Міністерстві.

! Зазначений варіант є рекомендацією для всіх вимушених переселенців з України, окрім тих, хто не хоче/не має можливості/не планує після закінчення війни повертатися до України. Для таких осіб існує друга опція, зазначена нижче.

2) подати документи на притулок в Чорногорії.

Для цього ви, в будь-який час протягом свого перебування в Чорногорії, маєте особисто звернутися в місті Подгориці (столиці), в МВС, в дирекцію за політичний притулок (azil) та подати клопотання, разом з обгрунтовуючими документами. Час розгляду вашого клопотання за Законом може сягати до двох років. На цей час ви користуєтеся захистом Чорногорії і можете перебувати на її території без сплати туристичного збору чи без оформлення дозволу на проживання. Всі права та можливості вам будуть пояснені під час подачі документів. Політичний притулок дає право на перебування в Чорногорії, свободу пересування, житло, працевлаштування, охорону здоров’я та єдність сім’ї. Після прийняття документів, вам видається довідка-підтвердження, з якою ви можете звертатися за реалізацією відповідних прав:

– щодо безкоштовного лікування – до державних лікарень у ваших містах;

– щодо працевлаштування – через бюро зайнятості у вашому місті (zavod za zaposaljavanje). Шансів отримати роботу таким чином майже немає, через високий відсоток непрацевлаштованих власних громадян Чорногорії.

– щодо безкоштовного житла  – лише за наявності місць в центрі політичного притулку в Подгориці. Умови перебування та розміщення в такому центрі залишаються на дуже низькому рівні.

- щодо соціальної допомоги – у центрах соціальної допомоги у вашому місті (centаr za socijalni rad). Виплата не є гарантованою і становить орієнтовно 90 євро на місяць.

! Ніяких обмежень щодо повернення до України чи виїзду за кордон політичний притулок не встановлює. Єдине, що якщо ви виїздите за кордон, то ви втрачаєте право на політичний притулок та всі права, пов’язані із ним.

3) перебувати в Чорногорії як турист.

Ви маєте зареєструватися в місцевій туристичній організації вашого міста і сплатити туристичний збір протягом 24 годин з моменту в’їзду. Туристичний збір складає 1 євро на день. Ви можете перебувати в Чорногорії по безвізовому режиму 90 днів.

4) подати документи на отримання дозволу на проживання в Чорногорії.

Це ви можете робити будь-коли протягом свого безвізового перебування. Отримувати дозвіл на проживання з гуманітарних причин не має можливості. Найбільш прийнятним для вас є «споріднення з родиною», якщо тут проживають ваші рідні, або «працевлаштування», якщо ви відкриєте фірму чи влаштуєтесь на роботу. МВС Чорногорії запевнило Посольство, що буде приймати документи навіть за вимушеної відсутності певних потрібних оригіналів чи копій документів.

Помощь украинцам в Черногории

Якщо ви потребуєте будь-якої допомоги:

1) заповнюєте гугл-таблицю за посиланням https://docs.google.com/document/d/1OwMjHZRLykunbqAs5uo0DgPJf0QvWyJeIEt9IQzwqak/edit?fbclid=IwAR34ICcLGXX-EHBJ6ulZSG5b-XHBhQeL5BAZUzl-OFtkgOh5-Hg5xfb8eTQ

2) пишете про свою проблему в групі «Захист Українців в Чорногорії»

- на Facebook https://www.facebook.com/groups/502292297108256/

- у Telegram https://t.me/+P5WxcDAlMKdlMmQ0

3) звертаєтесь за допомогою до відділення Червоного Хреста у вашому місті та кризисних штабів допомоги українцям в Чорногорії  

 Подгориця – вул. Balšica 1-5, в офісі туристичної агенції Jet Travel

Локація – https://maps.app.goo.gl/TxiCFzy8e4MeA97p6

Графік роботи з 10 до 18 з понеділка по п'ятницю.

Телефон +382-68-662-567 (Telegram/Viber).

Email – [email protected]

Будва – відкриття орієнтовно з 28 березня. Чекайте на деталі.

Бар – бульвар революції 10А, в приміщенні Почесного консульства Грузії в Чорногорії.

Локація – https://goo.gl/maps/BgGZqeYAfrX2cDH36

Графік роботи з 10 до 18 з понеділка по п'ятницю, субота з 11 до 15, неділя (за потребою по дзвінкам).

Телефон +382-30-550-891, +382-68-447-277, +38-067-74-76-319 (WhatsApp).

Тіват – приміщення reDLis.

Локація – https://goo.gl/maps/nuLxGvXVSuaUfKjd6

Графік роботи з 12 до 17 з понеділка по п'ятницю.

Телефон +38268379983, +380660602651 (Telegram/Viber).

Херцег-Нові – Ядранська магістраль, будинок Інтермедіка, в приміщенні Червоного Хреста.

Локація – https://goo.gl/maps/5PuSWMZwnMSdrfHXA

Графік роботи з 10 до 13 з понеділка по п'ятницю.

Телефон +382-69-573-208 (Telegram/Viber).

! Якщо протягом розумного часу ніхто з представників української громади не відгукнувся на ваше прохання щодо надання допомоги, звертайтеся до Посольства за телефоном +382-20-320-400 або електронною поштою [email protected] У термінових та надзвичайних випадках у Viber на номер +382-67-69-86-86.

Інформація від Посольства

Сторінка Посольства у Facebook https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me

Сторінка Консула у Facebook https://www.facebook.com/MykhailoShmatov/

Щодо консульського прийому https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me/posts/5496964236999579

Щодо тимчасового порядку, який дозволяє продовжувати строк дії закордонних паспортів та вклеювати фотокартки дітей в закордонний паспорт батьків

https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me/posts/5495281323834537

Дистанційні платформи для навчання

https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me/posts/5543631865666149

https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me/posts/5541151945914141

Про кризові штабі допомоги українцям в Чорногорії

https://www.facebook.com/ukrainian.embassy.me/posts/5542216289141040

Посилання на офіційні документи Чорногорії

– рішення МВС Чорногорії щодо правових підстав перебування громадян України в Чорногорії від 01.03.2022

https://www.gov.me/clanak/ministarstvo-unutrasnjih-poslova-preduzelo-aktivnosti-povodom-desavanja-u-ukrajini?fbclid=IwAR0ZgVS_7PkOap_EWhM6iBP2IjIDRyGK9tFfT-_65E9j_G_gODjpKeukenM

– рішення Уряду Чорногорії щодо тимчасового захисту особам з України від 10.03.2022

Informacija u vezi statusa lica iz Ukrajine u Crnoj Gori s Predlogom odluke o odobravanju privremene zaštite licima iz Ukrajine (www.gov.me)

  – висновок щодо рішення Уряду Чорногорії щодо тимчасового захисту особам з України від 21.03.2022 (п.5 щодо можливості в’їзду в Чорногорію без діючих документів)

Informacija u vezi statusa lica iz Ukrajine u Crnoj Gori s Predlogom odluke o odobravanju privremene zaštite licima iz Ukrajine - zaključci (www.gov.me)

Страны

Добавить комментарий